Roma İmparatorluğu Dijital Haritası

Dijital Tarih Ders Kaynağı

Roma İmparatorluğu Dijital Haritası
0 262
Ders Kaynağının Adı: Roma İmparatorluğu Dijital Haritası
Kaynağın Kullanılacağı Ders: Tarih
Kaynağın Kullanılacağı Sınıf: 9. Sınıf
Kaynağın Kullanılacağı Ünite: Orta Çağ’da Dünya
Kaynağın Kullanılacağı Konu: Orta Çağ’da Siyasi Yapılar
Kaynağın İlişkili Olduğu Kazanım: Orta Çağ’da yeryüzünün çeşitli bölgelerinde kurulan siyasi ve sosyal yapıları tanır.

Roma İmparatorluğu Dijital Haritası

OmnesViae: Roman Routeplanner başlığı ile hazırlanan dijital haritada, Roma İmparatorluğu’nun ele geçirdiği yerleşim yerleri ve yolları gösterilmektedir. Haritada ayrıca bu yerleşim yerlerinin Roma İmparatorluğu dönemindeki ve günümüzdeki adları verilmektedir.

Harita, Tabula Peutingeriana adlı, 1265’te çizilen eski bir Roma İmparatorluğu haritasının kopyasından ve Richard Talbert’in araştırmalarından yararlanılarak René Voorburg tarafından oluşturulmuştur. Roma İmparatorluğu dijital haritası Tabula Peutingeriana’da olduğu gibi cursus publicus’u yani Roma İmparatorluğu’nun posta sistemini göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

Roma İmparatorluğu dijital haritasını incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

www.omnesviae.org

Dijital Harita Nasıl Kullanılır?

Sol bölümde yer alan ‘AB’ ve ‘AD’ boşluklarına sırası ile iki ayrı yerleşim yerinin adını veya Omnesviae id’ini yazarak ostendere butonuna basınız. Yazmak istediğiniz yerleşim yerlerinin adlarını harita üzerinde dolaşarak da kopyalayabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dan Roma’ya olan güzergahı incelemek isterseniz İstanbul için “Constantinopolis”, Roma için ise “Roma” yazarak arama yapınız.

Yerleşim yerlerini yazarak ostendere butonuna bastıktan sonra iki ayrı yerleşim yeri arasındaki güzergahı ve bu yolun ne kadar süreceğini gün olarak görebilirsiniz. Ancak bu sonuçlar Latince olarak gösterilmektedir. Örneğin İstanbul Roma arası yolculuğun “LXXXVII dies” yani 87 gün süreceği sonucu Roma rakamları ve Latince yazmaktadır.  Güzergah sonuçlarını Türkçe okumak için Latinceden Türkçeye Google Çeviriyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca iki yerleşim arasındaki güzergah boyunca içinden geçeceğiniz yerleşim yerlerini ve nerede konaklama yapılabileceğini de görebilirsiniz. Güzergah boyunca karşınıza çıkacak dağları, gölleri ve ırmakları da aşılacak bir engel olarak harita üzerinde şekillerle görebilirsiniz.

Dijital Harita Örnek Güzergah

Constantinopolis’ten Roma’ya gitmek isteyen bir kişi 2079 km’lik yolu yaklaşık 87 gün boyunca yürümesi gerekmektedir. Persepolis’ten Londinium (Londra) ise 214 günlük bir yoldur. Efes ve Roma arası ise yaklaşık 110 gün sürmektedir. Efes’ten Roma’ya güzergah;

Roma İmparatorluğu Dijital Harita
Efes-Roma Güzergahı

Yorum Yapın

Yorumunuzdan sonra Adınızı ve E-posta adresinizi yazabilirsiniz. E-posta adresiniz yayınlanmayacak.