TPACK Modeli ile 5 Adımda Tarih Dersi Planlama

TPACK Modeli'ni kullanarak 5 adımda bir tarih dersini nasıl planlayabilirsiniz? Tarih dersinizde teknoloji destekli bir ders planı hazırlamanın ayrıntılarını inceledik.

3 301

TPACK Modelini Kullanarak 5 Adımda Tarih Dersi Planlama

TPACK (Technological Pedogogical Content Knowledge) eğitim ve öğretimde teknoloji kullanılarak yapılması planlanan etkinliklerin, planlanırken mutlaka öğretim programına ve öğrencilerin pedagojik beklentilerine uygun olması gerektiğini anlatan bir çerçevedir. TPACK Modeli’ne göre 5 adımda bir tarih dersi nasıl planlanır, inceleyelim;

1. Öğrenme kazanımlarını seçiniz.
Planlamaya öğrenciler için uygun olan öğrenme kazanımlarını seçerek başlayınız. ISTE Öğrenci Standartları’ndan hangilerine bu planda yer veriliyor, belirleyiniz.

ISTE Öğrenci Standartları için tıklayınız.

2. Pedagojik kararlar veriniz.
Öğrenme kazanımlarını belirlediğinizde, sekiz pedagojik kararı (aşağıda listelenmiştir) göz önünde bulundurunuz. Bu kararlar planladığınız öğrenme deneyimi ile ilgili spesifik parametrelerdir. Planlama yaparken Eight Corresponding Continua’yı göz önünde bulundurunuz.

Eight Corresponding Continua için tıklayınız.

3.  Bir araya getirmek üzere aktivite tiplerini seçiniz.

Bir ders, proje ya da ünite için öğrenme kazanımlarını seçtikten ve sekiz pedagojik parametreyi tanımladıktan sonra, öğrenme deneyimini kapsayan uygun aktivite tiplerini belirleyiniz.

Öğrenme Aktivite Tipleri için tıklayınız.

4. Değerlendirme stratejilerini seçiniz.
Hedeflenen öğrenme kazanımlarına ulaşma konusunda öğrenci gelişimini ölçmek için uygun değerlendirme stratejilerini seçiniz.

5. Araçları/kaynakları seçiniz.

Öğrencilerinizin müfredat temelli öğrenme ihtiyaçlarından ve tercihlerinden uzaklaşmadan her bir öğrenme etkinliğini destekleyen eğitim teknolojilerini seçiniz.

Doğru Aracı bulmak için tıklayınız.

Etkinlik Araçları Akıl Haritası için tıklayınız.

 

Örnek Tarih Ders Planı

T. C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ PLANI

Alan Adı: T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Hedef Sınıf Düzeyi: 11

Konu: Büyük İzmir Yangını

Süre: 80 dk.
1. İstenilen Sonuçların Belirlenmesi:

Öğrenme Kazanımları:

İzmir Yangını örneğinden yola çıkarak tartışmalı konularla ilgili kanıt ve görüşleri değerlendirebilmektir. (MEB Kazanımları: Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması ve uygulanmasının sonuçlarını kavramak. Sakarya Meydan Savaşı’nın ve Büyük Taarruz’un kazanılmasının Milli Mücadele’deki önemini değerlendirmek.)

Çalışmanın Amaçladığı Öğrenme Çıktıları:

Bütün öğrenciler: İzmir yangını örneğinden yola çıkarak bir tarihsel olayla ilgili farklı görüşlerin olduğunu fark edecektir.

Birçok öğrenci: İzmir yangını örneğinden yola çıkarak bir tarihsel olayla ilgili farklı kanıt ve görüşleri eleştirel değerlendirecektir.

Bazı öğrenciler: İzmir Yangını örneğinden yola çıkarak tartışmalı konularla ilgili kanıt ve görüşleri değerlendirebilecektir.

http://goo.gl/JHro5d

2. Kabul Edilir Kanıtların Belirlenmesi:

Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı ile öğrencilerin istenilen sonuçlara ulaşıp ulaşmadıkları ölçülecektir. Öz Değerlendirme Formu ve Akran Değerlendirmesi ile öğrenciler bireysel ve grup olarak değerlendirilecektir. (Bu değerlendirmeler Google Sites ve Google Form üzerinden yapılıp paylaşılacaktır.)

Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı

http://goo.gl/oIQaWB

Öz Değerlendirme Formu

http://goo.gl/forms/ntp3IXMLJF

Akran Değerlendirmesi

http://goo.gl/0KUKaH

3. Öğrenme Etkinliklerinin Planlanması:

Google uygulamalarının yanı sıra Blendspace, Movenote, Padlet, Socrative, FlipQuiz, Popplet, Powtoon, Wordle ve Mindmeister gibi web 2.0 araçlarını kullanmayı planlıyorum. Farklılaştırma tekniklerinden RAFT’ı Yönlendirmeli Etkinlikler altında kullandım. Ayrıca sonuç değerlendirmesi yani ÇIKIŞ KARTI için farklı zorlukta  ve farklı araçlarla oluşturulmuş iki quizin yanı sıra  Analitik Dereceli Puanlama Anahtarı, Öz Değerlendirme Formu ve Akran Değerlendirmesi gibi ölçme değerlendirme araçları kullandım.

Anlatım:

Ders anlatımı için Blendspace ile bir sunum hazırlanmıştır. Google Drive’dan, kişisel bilgisayardan ve web üzerinden dosyalar eklenerek oluşturulan ders anlatımının yorumlar bölümü öğrencilerin yorum yapabilmesi için açık bırakılacaktır.

http://blnds.co/1syKANC

Ders anlatımı için alternatif olarak Movenote ile bir video sunum hazırlanmıştır.

https://www.movenote.com/v/5h-GG54EZaXhV

Derse giriş çalışması olarak ise Padlet üzerinden “İzmir’i Kim Yaktı?” sorusu öğrencilere yöneltilmiştir.

http://tr.padlet.com/iherguven/izmiryangini

Süreç Değerlendirmesi:

Süreç değerlendirmesi için Flipquiz ile kısa yanıtlı sorulardan oluşan bir quiz hazırlanmıştır.

http://flipquiz.me/quiz/11646

Süreç değerlendirmesi için Socrative ile doğru yanlış sorularından, kısa yanıtlı ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir quiz hazırlanmıştır. Bu quiz pdf olarak çoğaltılmıştır.

http://goo.gl/v3txWJ

Yönlendirmeli Etkinlikler:

Powtoon üzerinden aşağıdaki rollerden birini seçilerek seyirciler için konuya dair belirtilen biçimde bir animasyon hazırlanacaktır. (Farklılaştırma tekniklerinden RAFT’a göre)

RolSeyirciBiçimKonu
Amerikalı İtfaiye Müdürüİtfaiye Müdürlüğ ÇalışanlarıEmirYangın Söndürme Emri Belgesi
Türk ValiHükümetÜst Yazı (Rapor)Yangına Dair Rapor
Rum Gazeteciİzmir HalkıHaberİzmir’i Kim Yaktı? Başlıklı Haber
Ermeni EsnafMüşterilerSözlü İfadeYangının Başlangıcına Dair Tanıklık
Türk ÇocukOyun ArkadaşlarıOyunYangını Söndürmeye Dair bir Oyun

 

Belirlenen karma grupların Popplet ile zihin haritaları oluşturmaları sağlanacaktır.

http://popplet.com/app/#/2145565

Bağımsız Etkinlikler:

Belirlenen karma grupların Popplet ile oluşturdukları zihin haritalarında kullandıkları kavramlardan Wordle ile sözcük bulutu oluşturulacaktır.

http://www.wordle.net/delete?index=8268003&d=BAJN

İş Birliğine Dayalı Etkinlikler:

Aşağıdaki yönergeye göre Mindmeister ile bir kavram haritası oluşturulacaktır. Bu çalışma ile öğrencilerin İzmir Yangını örneğinden yola çıkarak tartışmalı konularla ilgili kanıt ve görüşleri değerlendirebilmeleri sağlanacaktır.

İzmir’i Kim Yaktı? sorusuna verilebilecek yanıtlardan birini seçiniz.

Verilen yanıtlara göre gruplar oluşturunuz.

Verdiğiniz yanıta dair kaynakları bulunuz.

Bulduğunuz yanıtların nesnelliğini değerlendiriniz.

Kaynaklardan yola çıkarak neden sonuç ilişkisi içinde kavram haritası oluşturunuz.

http://www.mindmeister.com/471188560/b-y-k-zmir-yang-n

Kaynak Tpack Lesson Planning Form

Bunları da Beğenebilirsiniz

3 Yorumlar

  1. Bünyami Çağdaş Diyor ki

    Böyle bir planı uygulamak da hazırlamak da zor görünüyor. Umarım ileride tarih derslerinde teknoloji destekli etkinliklerin sayısı artar.

  2. Ferhat Tezgahcı Diyor ki

    Paylaşım için teşekkürler

  3. Hakan Ulu Diyor ki

    Bu adımları başka branşlara da uygulayabiliriz sanırım.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.