Tarih Dersinde Dijital Harita Kullanımı

Dijital harita nedir? Dijital haritaların yararları nelerdir? Tarih dersinde dijital haritalar nasıl kullanılır? Bu sorulara yanıtlar aramaya çalışan bir yazıdır.

0 87

Tarih Dersi İçin Dijital Haritalar

Günümüz teknolojilerindeki gelişmeler haritacılık alanına da yansımaktadır. Kağıt gibi ürünler üzerinde basılı olarak üretilen haritalar artık dijital ortamda üretilip görüntülenmektedir. Ayrıca web tabanlı uygulamaların gelişmesiyle haritalara erişim ve haritaların kullanımı konularında yeni beceriler ortaya çıkmaktadır.

Dijital Harita Nedir?

Harita, yeryüzünün tümünün ya da bir parçasının belirli oranlarda küçültülüp işaretleştirilerek bir düzlem üzerinde gösterimidir. Dijital harita ise bu işaretleştirmede düzlem olarak dijital ortamların kullanılmasıdır.

Dijital Haritaların Yararları Nelerdir?

Dijital haritaların kullanımının yararları şunlardır;

  • İnteraktif bir yapıda olan dijital haritalar, kullanıcının gereksinimlerine göre düzenlenebilmektedir.
  • Hareket özelliği olan dijital haritalar, zaman ve yere göre değişiklik gösteren olguların anlatımına bir canlılık kazandırmaktadır.
  • Çoklu ortam araçlarının eklenebildiği dijital haritalar, zengin içerikleriyle anlatımı güçlendirmektedir.
  • Bağlantılarla dış kaynaklara ulaşılmasına olanak tanıyan dijital haritalar, kullanıcının kaynaklara kolayca ulaşmasını sağlamaktadır.
  • Farklı donanım aygıtları (bilgisayar, tablet, cep telefonu) ile kullanılabilen dijital haritalar yansıtıcılar aracılığıyla duvar haritasına da dönüştürülebilmektedir.
  • Dijital haritaların çizimi, üzerinde değişiklik yapılması ve geliştirilmesi basılı haritalara göre oldukça kolay olmaktadır.
  • Kullanıcının dijital haritalara ulaşması kolay ve ucuz olmaktadır. Ayrıca, dijital haritalar, kolaylıkla çoğaltılabilmektedir.

Dijital Haritalar Tarih Dersinde Nasıl Kullanılır?

Dijital haritaların getirdiği yenilikler ve içerik zenginliği, bu haritaların tarih öğretiminde kullanım işlevini arttırmaktadır.

Dijital haritalar öncelikle ders anlatımını ve ders içi çalışmaları görsel olarak desteklemektedir. Bilgisayar ve yansıtıcının olduğu dersliklerde  dijital haritalar duvar haritası olarak da kullanılabilmektedir. Hareketli dijital haritaların kullanımı ise tarihi olay ve olguların kavranmasını kolaylaştırabilmektedir.

Öğrencilerin, kaynak araması yaptıkları konuyla ilgili web üzerinde çok sayıda dijital harita bulunmaktadır. Öğrenciler bu haritalar üzerinde kolaylıkla çalışabilmektedir.

Harita çizme çalışmalarında da kullanılan dijital haritalar, öğrencilerin harita üzerindeki bilgileri etkin biçimde öğrenmelerini sağlamasının yanı sıra çizim becerilerinin gelişmesine de olanak sağlamaktadır. Paint gibi kullanımı kolay çizim araçları bu amaçla kullanılabilmektedir.

Web tabanlı öğrenme çalışmaları için de dijital haritalar kullanılmaktadır. Google Earth ve Google Maps gibi araçlar tarih öğretiminde de kullanılabilen bilindik araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu araçlarla tarihi olayların geçtiği yerlere bilgilerin eklenmesi, savaşların ve keşiflerin güzergâhlarının çizilmesi, büyük tarihi yapıların incelenmesi, harita çizilmesi, tarihi yapıların ve şehirlerin üç boyutlu modellerinin yapılması gibi bir çok çalışma yapılabilmektedir.

Kaynak Tarih Öğretiminde Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.