Tarih Dersi İçin Dilsiz Harita Oluşturma

Tarih dersi etkinliklerinde dilsiz haritaları nasıl oluşturabiliriz, nasıl kullanabiliriz ve bu haritaları nerede bulabiliriz? Bu sorulara yanıt vermeye çalıştık.

0 231

Tarih Öğretiminde Dilsiz Haritaların Kullanımı

Tarih öğretiminde tarihi olayların geçtiği yerlerin (coğrafyanın) bilinmesi tarihi olayları değerlendirmede önem taşımaktadır. Tarihi coğrafyanın öğrenilmesinde ise haritalar önemli bir ders aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak tarihi coğrafya konusunda etkili bir öğrenme süreci için harita çizme etkinliğine gereksinim duyulmaktadır. Bu doğrultuda dilsiz haritalar, bu etkinlikler için önemli bir araç olarak görülmektedir.

Tarih Öğretiminde Dilsiz Haritalar Nasıl Kullanılır?

Tarih dersi etkinliklerinde tarihi coğrafyaya yönelik çalışmalarda gereksinim duyulan haritalara ulaşmak her zaman olanaklı olmamaktadır. Özellikle dijital ortamda yüksek çözünürlüklü haritalar bulmak hiç de kolay olmamaktadır. National Geographic Society, bu gereksinimi karşılamak üzere bir dijital ortam sunmaktadır. National Geographic Society’nin hazırladığı dilsiz harita oluşturma uygulaması, hem tarih öğretmenlerinin hem de sosyal bilgiler öğretmenlerinin hazırlayacakları tarihi coğrafya ile ilgili etkinliklerde işlerini kolaylaştırmaktadır. National Geographic Society adresinden ulaşılabilecek uygulamada ilk olarak ‘region’ bölümünden kıta, ‘country’ bölümünden ise ülke seçimi yapılmaktadır.

Örneğin Türkiye ile ilgili bir dilsiz harita oluşturmak için sol bölümde yer alan ‘map elements’ ile harita üzerinde olmasını istenilen veya istenilmeyen nesneler seçilebilmektedir. Harita için paralellerin ve meridyenlerin, kentlerin ve adlarınının, yer şekillerinin ve adlarının, haritanın dünya üzerindeki yerini gösteren kürenin olup olmaması seçilebilmektedir.

Oluşturulan dilsiz haritanın üzerine ‘drawing tools’ ve ‘makers’ bölümlerinden çizgiler ve şekiller eklenebilmektedir.

Seçimler yapılarak oluşturulan dilsiz harita yüksek çözünürlüklü ‘pdf’ veya ‘image’ dosyası olarak indirilebilmektedir. Ayrıca, daha önceden oluşturulan ve bilgisayara indirilen haritalar ‘re open a map’ bölümünden açılabilmektedir.

Dilsiz Harita Siteleri Hangileridir?

1. D-MAPS

Dünyadaki her bölgenin dilsiz haritasının yer aldığı D-Maps’te 167.478 tane dilsiz harita bulunmaktadır. Ayrıca, tarihi dönemleri yansıtan dilsiz haritalar da bulunmaktadır. Bu dilsiz haritalar ücretsiz ve yüksek çözünürlüklü olarak “gif, pdf, cdr, svg, ai, wmf” uzantılarında indirilebilmektedir.

D-Maps’te Türkiye ile ilgili 76 tane dilsiz harita bulunmaktadır. Bu dilsiz haritalar tarih dersi etkinliklerinde kullanılabilmektedir.

2. WIKIPEDIA

Wikipedia’nın ‘Blank Maps’ bölümünde kullanıcıların yüklediği dilsiz haritalar bulunmaktadır. Tarihi dönemleri içeren dilsiz haritaların yer aldığı Wikipedia’da haritalar “svg ve png” uzantıları ile indirilebilmektedir.

3. HISTOIRE GEOGRAPHIE

Académie d’Aix-Marseille’nın çatısı altında Avrupa merkezli bakış açısıyla oluşturulmuş dilsiz haritaların yer aldığı Histoire Géographie’de haritalar, “gif, pdf, odg, emf” uzantıları ile indirilebilmektedir.

4. BRIGHAM YOUNG UNIVERSITY

Az sayıda dilsiz haritanın yer aldığı Brigham Young University’de haritalar “pdf” olarak indirilebilmektedir.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.