Tarih Dersi İçin Bir Sunum Aracı; Powtoon

PowToon sunum yöntemlerini animasyon ve çizgi karakterleriyle birleştirmektedir. PowToon ile tarih dersi için animasyon, sunum ve video hazırlanabilmektedir.

0 130

PowToon Nedir?

PowToon geleneksel sunum yöntemlerini animasyon ve çizgi karakterleriyle birleştirmektedir.  PowToon ile tarih dersi için de animasyon, sunum ve video hazırlanabilmektedir. Öğrenilmesi ve kullanımı oldukça kolay olan bu araç ile animasyon, sunum ve video hazırlamak için kullanıcıların öncelikle sisteme kayıt olmaları ve giriş yapmaları gerekmektedir.

Tarih Dersinde PowToon Nasıl Kullanılır?

Kayıt olmak için sağ üstteki ‘sing up for free’ düğmesine tıklayınız. Açılan sayfada ilgili yerleri doldurduktan sonra ‘sign me up’ düğmesine tıklayarak kayıt olunuz. Ayrıca, Facebook, Google Plus, Linkedin hesaplarınızı kullanarak da kayıt olabilirsiniz.

PowToon’a ücretsiz kayıt olunabilmektedir ancak, ücretsiz üyelik paketinin bazı kısıtlamaları olmaktadır. Powtoon, üç farklı üyelik paketi sunmaktadır. Ücretsiz paketinin diğerlerinden farkı şunlardır;

  • PowToon filigranı vardır.
  • İndirme yapılamamaktadır.
  • Videoların uzunluğu maksimum 5 dakikadır.
  • Videolar SD kalitesindedir.
  • 11 farklı stil sunulmaktadır.
  • 10 farklı müzik sunulmaktadır.

Bu üyelik paketlerinin yanında eğitim paketleri çerçevesinde öğrenci ve öğretmenlere daha düşük fiyatlarla özel hizmetler sunmaktadır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra yeni bir sunum veya animasyon oluşturmak için ‘create now’ düğmesine tıklayın.

Açılan sayfanın ‘Customize a Ready’ bölümünde yer alan 36 temadan birini seçerek veya boş temayı seçerek çalışmaya başlayınız.

Çalışmanıza yazı, müzik (ses), resim, video eklemek için sayfanın yukarısındaki tuşları kullanınız.

‘text’ düğmesine tıklayarak yazılar ekleyiniz. Yazılarınızı düzenlemek için yazının üzerine iki kez tıklayınız veya yazı çerçevesinin yanındaki ‘edit’ düğmesini kullanınız.

 

‘sound’ düğmesine tıklayarak müzik veya ses ekleyiniz. Açılan pencerede çalışmanıza müzik eklemek için seçtiğiniz müziğin yanındaki ‘add’ düğmesini kullanınız. Ses eklemek için ise ‘or record’ düğmesini kullanınız. En sonunda müzik ve ses eklenmesi için ‘apply’ düğmesini kullanınız.

‘image’ düğmesine tıklayarak resim veya fotoğraf ekleyiniz. My Library bölümünde ‘upload’ düğmesini kullanarak bilgisayarınızdan resim veya fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ancak, resminizin veya fotoğrafınızın formatı jpeg, jpg, png, swf olmalıdır. Media Search bölümünden ise Flickr üzerinden resim veya fotoğraf araması yapabilirsiniz.

 

‘video’ düğmesine tıklayarak video ekleyiniz. My Media bölümünde ‘upload’ düğmesini kullanarak bilgisayarınızdan video ekleyebilirsiniz. Youtube bölümünde ise Youtube üzerinden video araması yapabilirsiniz veya videonun linkini yazabilirsiniz.

Sunumunuza video ekleyebilirsiniz ancak animasyonunuza ekleyemezsiniz. Bu yüzden video eklemek isterseniz çalışmanızın modu slideshow olarak kalmalıdır.

Sağ yandaki My Styles bölümünde yer alan sitillerden (ücretsiz pakette 9 tane sitil bulunmaktadır) çalışmalarınız için yazı efektleri, resim çerçeveleri, karakterler, animasyonlu karakterler, şekiller, çizgiler, grafikler, link düğmeleri, geçiş efektleri, arka planlar sürükleyip bırakılarak kullanılabilir.

Çalışmanızda yer alan her nesnenin görünümü ile ilgili o nesneye giriş ve çıkış efekti ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu nesnenin hangi saniyeler arasında kaç saniye görünmesi gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

Çalışmanızın süresini ‘+’ ve ‘-‘ düğmelerini kullanarak belirleyebilirsiniz. Play bölümünün altındaki küçük grafiklerle çalışmanız içinde yer alan tüm nesneler sırasıyla gösterilmektedir.

Çalışmanızda yaptığınız değişiklikleri undo ve redo düğmeleri ile ileri ve geri alabilirsiniz.

Yeni slayt eklemek veya slayt çıkarmak için sol yandaki ‘+’ ve ‘-‘ düğmelerini kullanınız.

Çalışmanızı Youtube veya Wistia üzerinde yayınlayabilirsiniz. Çalışmanızı bilgisayarınıza indirebilmek için ücretli üyelik paketi almanız gerekmektedir.

Dashboard bölümünde yaptığınız tüm çalışmalar yer almaktadır. İstediğiniz zaman istediğinizi düzenleyip yayınlayabilirsiniz.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.