Strateji Oyunu Civilization Tarih Derslerinde Kullanılacak

Strateji oyunu Sid Meier’s Civilization V, geliştirilen CivilizationEDU ismindeki yeni versiyonla birlikte liselerde ders olarak sınıflara giriyor.

0 45

Strateji Oyunu Civilization Tarih Derslerinde Kullanılacak

Firaxis Games’in geliştirdiği ve 2K Games’in yayımladığı sıra tabanlı strateji oyunu Sid Meier’s Civilization V, geliştirilen CivilizationEDU ismindeki yeni versiyonla birlikte Kuzey Amerika‘da bulunan liselerde ders olarak sınıflara giriyor.

Eleştirel düşünme ve tarihsel olaylar üzerinde yeni kurgular geliştirebilmek adına geliştirilen yeni oyun yakında derslerdeki yerini alacak. Oyunun öğrencilere en büyük yararı ise, coğrafi bölgeleri ekonomik ve teknolojik açıdan geliştirerek hem tarih öğrenmek, hem de politika ve sosyoloji kavramları üzerinde durarak yeni kurgular oluşturmak.

Avrupa’daki okullarda yürürlüğe girip girmeyeceği konusunda bir bilgi verilmeyen oyunun 2017 sonbaharında Kuzey Amerika’daki okullarda ders olarak kullanılması bekleniyor.

CivilizationEDU ismi verilen bu eğitim amaçlı sürüm Civilization 5’ten biraz farklı olacak. Yapımcı Sid Meier, oyunun ders materyali olarak kullanılmasını böyle değerlendirdi:

CivilizationEDU ile öğrencilerin kritik düşünme becerilerini geliştirmeyi ve tarihsel olayları gözlerinde canlandırabilmelerini hedefliyoruz. Ayrıca öğrencilerin, ekonomik ve teknolojik kararların coğrafi etkilerini değerlendirmelerine yardımcı olmak ve ülkelerin aldığı askeri, siyasi, sosyoekonomik kararların sebep sonuç ilişkilerini tecrübe etmelerine olanak tanımak istiyoruz..

Eğitim için bu tarz popüler oyunların kullanılması hem öğrenciler hem de öğretmenler için oldukça eğlenceli yöntem. Oynarken öğrenme yönteminin dünya geneline yayılması ne kadar süre alır bilemiyoruz ama Türkiye’deki okullarda uzunca bir süre Civilization oynandığını göremeyeceğimiz ortada.

Oyun İçin Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim sistemi: Windows Vista SP2/ Windows 7

İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz veya AMD Athlon X2 64 2.0 GHz

Bellek: 2GB RAM

Ekran kartı: 256 MB ATI HD2600 XT, 256 MB nVidia 7900 GS, Core i3

Depolama alanı: 8 GB

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.