Roma İmparatorluğu’nun Dijital Haritası

Roma İmparatorluğu’nun yaptığı tüm yolların ve tüm yerleşim yerlerinin haritası dijital ve interaktif olarak hazırlandı.

0 228

 

Ders Kaynağının Adı: Roma İmparatorluğu’nun Dijital Haritası

Kaynağın Kullanılacağı Ders: Tarih

Kaynağın Kullanılacağı Sınıf: 9. Sınıf

Kaynağın Kullanılacağı Ünite: Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar

Kaynağın Kullanılacağı Konu: Roma Uygarlığı

Kaynağın İlişkili Olduğu Kazanım: Roma uygarlığının siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik yapılarını kavrar. 

Roma İmparatorluğu’nun Dijital Haritası

OmnesViae: Roman Routeplanner başlığı ile hazırlanan haritada, Roma İmparatorluğu’nun ele geçirdiği tüm yerleşim yerleri ve yolları gösterilmektedir. Haritada ayrıca bu yerleşim yerlerinin Roma İmparatorluğu dönemindeki ve günümüzdeki adları verilmektedir.

Harita, Tabula Peutingeriana adlı, 1265’te çizilen eski bir Roma İmparatorluğu haritasının kopyasından ve Richard Talbert’in araştırmalarından yararlanılarak René Voorburg tarafından oluşturulmuştur.

Haritaya ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

www.omnesviae.org

 

Harita Nasıl Kullanılır?

Sol bölümde yer alan ‘AB’ ve ‘AD’ boşluklarına sırası ile iki ayrı yerleşim yerinin adını veya Omnesviae id’ini yazarak Ostendere butonuna basınız. Böylece iki ayrı yerleşim yeri arasındaki güzergahı ve bu yolun ne kadar süreceğini gün olarak görebilirsiniz. Ayrıca iki yerleşim arasındaki güzergah boyunca içinden geçeceğiniz yerleşim yerlerini ve nerede konaklama yapılabileceğini de görebilirsiniz. Güzergah boyunca karşınıza çıkacak dağları, gölleri ve ırmakları da aşılacak bir engel olarak harita üzerinde şekillerle görebilirsiniz.

 

Örnek Güzergah

Efes ve Roma arası yaklaşık 110 gün sürmektedir.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.