Osmanlıca Sözcükleri Çözen Bir Uygulama

Osmanlıca metinler üzerinde okunamayan sözcüklerin eksik harflerini tamamlayan bir yazılım hazırlandı.

0 57

Osmanlıca Sözcük Çözücü

Osmanlıca metinler üzerinde okunamayan sözcüklerin eksik harflerini tamamlayan bir yazılım hazırlandı. Ahmet Abdullah tarafından geliştirilen bu yazılım yaklaşık 176 bin kadar sözcüğü içermektedir. LexiQamus adlı bu yazılım, el yazması osmanlıca metinler üzerinde değişik nedenlerle bazı harfleri okunup bazı harfleri okunamayan sözcükleri tamamlayabiliyor.

“Mevcut lûgatlar, sadece sondaki harfleri okuyamadıysanız işe yarayabiliyorlar ama, baştan bir iki harf okunamıyorsa, yahut ortalarda birden fazla harfe karşılık gelme ihtimali olan şekiller varsa, kelimenin ne olduğunu tahmin etme noktasında hiçbir işe yaramıyorlardı. LexiQamus işte tam bu noktada devreye giriyor. Özel bir yazılım vasıtasıyla, kelimenin değişik kısımlarına girdiğiniz harfleri ve okuyamadığınız kısımları esas alıp, bu şartları sağlayan sonuçların listesini size veriyor. Normal şartlar altında devâsâ lûgatları tarayarak günlerce bulamayacağınız kelimeyi bir çırpıda bulabilmenizi sağlıyor.”

Osmanlıca Sözcük Çözücü Nasıl Kullanılır?

LexiQamus yazılımını kullanmak için tıklayınız. Yazılımı kullanmak için LexiQamus’un yardım bölümünü veya aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.