Müzeler İçin Mobil Rehber

Aurvis Bilişim, tarafından müzelere özel bir uygulama olarak geliştirilen Akıllı Müze Rehberi müze ziyaretçileri için oldukça yararlı görülmektedir.

0 53

Akıllı Müze Rehberi

Aurvis Bilişim tarafından geliştirilen Akıllı Müze Rehberi uygulaması, görüntü işleme ve artırılmış gerçeklik teknolojisiyle, müze ziyaretçilerinin yüzlerce yıllık tarihi eserlere adeta dokunma deneyimini yaşatıyor. İlk olarak Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde kullanılmaya başlanan uygulama diğer müzeler için de kullanıma hazır olarak beklemektedir. Uygulamanın web sitesinde uygulama şöyle tanımlanmıştır;

Android ve iOS yüklü telefon ve tabletlerde çalışan uygulama ile müze ziyaretçileri kendi akıllı telefonunu kullanabilecek. Müzelerin mobil ortamda var olmasını sağlayan uygulama, adres, Google Maps’de konumu, iletişim bilgileri, açılış – kapanış saatleri, giriş ücretleri, müze planı gibi pratik bilgileri ziyaretçilerin bilgilerine sunacak. Bu uygulama ile tek dokunma ile telefon etme, yol tarifi alma olanağı da olacak. Ziyaretçilerin uygulama içinden telefon kameralarını bir esere doğrultmaları ile tarihi eser otomatik olarak tanınarak ilgili zengin içerik otomatik olarak ekrana gelebilcek. Uygulama içinde her ekranda paylaşım kolaylaştırılarak, ziyaretçilerin deneyimlerini sosyal medyada paylaşmalarını sağlayacak. Konum paylaşımı, beğenme, yorumlar, durum güncellemeleri ile Facebook, Twitter, Instagram, Foursquare gibi popüler sitelerde müzenlerin tanıtımı etkili bir şekilde yapılmış olacak. Sesli rehbere ek olarak işitme engelliler için zengin metin açıklamalar, yüksek çözünürlüklü resimler ve videolar ile müzenin zengin içeriği ziyaretçilere daha iyi anlatılacak. Ziyaretçilerin müze deneyimleri üst düzeye çıkacak. Uygulama ile ziyaretçilerin müze içindeki davranışları takip edilerek, en çok ilgi gören eser, ziyaretçilerin gezi rotası, ortalama geçen süre gibi önemli istatistikler müze yöneticilerine sunulacak. Ayrıca uygulama içinde anket özelliği ile ziyaretçilerden değerli geri bildirimler kolaylıkla alınabilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.